[GHID] Ce este un keylogger și cum putem să ne protejăm de el.

În această secţiune veţi putea posta orice ghiduri legate de Metin2.
Închis
Avatar utilizator
Schizzo
Jucător
Jucător
Mesaje: 27
Membru din: Lun Iun 13, 2016 1:43 am
Oraş: Craiova
Status: :█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║©
Regat: Galben
Caracter: Ninja

Mar Iun 21, 2016 9:17 pm

Ce este un keylogger
Cum să ne protejăm de el



Imagine


În acest topic am să vă prezint ce este un keylogger și cum să ne protejăm de el.
Acesta este un motiv foarte frecvent întalnit în problemele jucătorilor mai ales atunci când își pierd conturile.

Ce este un keylogger ?

# Keyloggerul este un executabil de tip exe, uneori găsit chiar şi în imagini.
Mai pe înţelesul unora, un keylogger, urmăreşte tastele victimei, înregistrează sunetul şi imagini video (dacă aveţi un microfon/webcam)
Aceste înregistrări ale tastelor/imagini/sunete sunt trimise prin email-ul celui care a creat keylogger-ul.
Keylogger-ul intră în sistem şi rulează ascuns peste tot.
Unele folosesc o tehnologie avansată, şi nu pot fii detectate aşa uşor.

Cum detectăm un potenţial keylogger ?

Cum am mai spus mai sus, un keylogger poate fii sub forma de executabil (exe) sau chiar ascuns într-o imagine (bind)
Vă dau un sfat, descărcaţi aplicaţiile necesare de pe site-uri oficiale, regula de aur "Nu luaţi de la străini executabile, mai ales de la cei care vă promit tot felul de prostii".
Nu luaţi "hackuri de floodat", "hackuri de spart parole yahoo",' nu există ceva direct de spart parole yahoo sau altceva. Există şi alte metode printre care și programul nostru de faţa numit "Keylogger" poate fi introdus într-un PC. Am văzut că recent, mulţi playeri se plâng că au luat aimbot-uri de pe net şi în loc de aimbot, au primit un keylogger în PC.
Daca luați o aplicaţie şi nu sunteţi aşa siguri de ea, vă recomand Virus Total.
Ce este acest "Virus-Total" ? Este un site unde poţi scana orice fel de fişier, acest fişier va fi supus la scanare de către anti-virusuri cu update la zi.

_______________________________________________________________________________
Vă recomand să aveţi instalat în PC un anti-virus bun. Este un aspect important în prevenirea keylogger-ului.
_______________________________________________________________________________

Securitate (împotriva keylogger-ului)
Pentru securitate este recomandat
■ să aveţi mereu FireWall-ul ON
■ nu descărcaţi niciodată fişierele care nu le cunoaşteţi / hack-uri / executabile de pe site-uri neoficiale
■ evitaţi persoanele care vă oferă hack-uri / executabile indiferent de ce fac acestea, indiferent dacă are dovadă ca funcţionează


Prin intermediul acestui topic vreau să vă spun să evitați hack-urile și programele ajutătoare.
Într-un final, folosind programe de genul se ajunge mereu la probleme (ban / furtul contului etc..)
Prin urmare, nu văd rostul folosirii acestor programe.
Este un sfat prietenesc.


Cu stimă și respect,
Echipa Metin2 LastFight!


Metin2 PvP Server MT2
Level Event Easy PvM Hard Origins Aeldra Top Rubinum Azyrah Hammer Rop Rop2 International player players online MMORPG servers servere Rodnia Solana

Website:

http://metin2lf.ro/
Închis